Zgniatarki do śmieci – charakterystyka wybranych modeli

Koszty składowania, wywozu i utylizacji odpadów wciąż rosną. Stanowi to poważny problem niemal dla wszystkich branż działających obecnie na rynku. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy szukają technologicznych rozwiązań umożliwiających wprowadzenie realnych oszczędności w tym zakresie. Jednym ze sposobów na zniwelowanie negatywnych konsekwencji produkowania nadmiernej ilości śmieci różnego rodzaju jest m.in. zainwestowanie w belownice, zwane też zgniatarkami. Są to specjalistyczne urządzenia, które pozwalają w znacznym stopniu zmniejszyć objętość nieczystości stałych. Ich działanie polega na formowaniu odpadów w bele o określonych rozmiarach i wadze. Dzięki temu składowanie, transportowanie oraz zarządzanie taką postacią śmieci staje się nie tylko prostsze, ale także tańsze. Zajmują one bowiem mniej miejsca w magazynie, a co za tym idzie, nie wymagają aż tak częstego wywozu. Korzystanie z nich przekłada się więc na realne korzyści dla firmy. Należy jednak podkreślić, że belownice występują w wielu wersjach różniących się od siebie parametrami technicznymi. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego modelu takiej maszyny?

Czym różnią się od siebie zgniatarki do śmieci?

Belownica to urządzenie o ogromnych możliwościach. Dzięki swojej konstrukcji bez trudu potrafi uporać się z różnego typu odpadami, takimi jak np. makulatura, folia, tekstylia i wiele innych. To, jakie śmieci kompresuje dana maszyna zależy od kilku istotnych parametrów. Poszczególne modele belownic do śmieci dostępne w sprzedaży posiadają m.in. odmienne gabaryty, siłę nacisku, a także sposób obsługi i montażu. Oprócz tego, kluczowa jest wielkość oraz waga sprasowanych bel. Nie sposób nie wspomnieć przy tym o normach bezpieczeństwa, jakie musi ona spełniać. Belownica powinna bowiem być nie tylko dopasowana do specyfiki oraz potrzeb danego przedsiębiorstwa, tj. rodzaju generowanych odpadów i przestrzeni, jaką dysponuje. Ekonomiczne, a także ekologiczne korzyści przyniesie urządzenie o bezproblemowej obsłudze, spełniające jednocześnie niezbędne certyfikaty jakości.

Krótka charakterystyka dostępnych modeli zgniatarek do śmieci

Producenci oferują m.in. belownice poziome lub pionowe spełniające normę EN 16500, która gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania na każdym etapie obsługi. Pierwsze wyróżniają przede wszystkim szeroki otwór wrzutowy, niska zabudowa oraz możliwość konstruowania pojedynczej belki. Drugi wymieniony wyżej model charakteryzuje się natomiast uniwersalnością wykorzystywania, wynikającą ze specyfiki konstrukcji tych urządzeń. Belownica tego typu zazwyczaj wykonywana jest z trwałych materiałów, dlatego może być ona przeznaczona zarówno do prasowania plastiku, papieru, jak i surowców mokrych. Oprócz tego, istnieją automatyczne warianty takich maszyn. Te z kolei zostały wyposażone w elektroniczny panel sterowania, który znacząco wpływa na wygodę obsługi. Warto dodać przy tym, że w zależności od zaplecza finansowego danego przedsiębiorstwa, można zdecydować się nie tylko na nowe, ale także używane belownice.

Co wyróżnia belownicę BARTONTECH 50PLUS?

Jest to zgniatarka pionowa przeznaczona do prasowania różnego rodzaju surowców wtórnych. Dobrze sprawdzi się ona w miejscach, gdzie prowadzona jest selektywna gospodarka odpadami. Belownica BARTONTECH 50PLUS z powodzeniem może być więc wykorzystywana w hotelach, sklepach czy hurtowniach. Jej wymiary obejmują 2180 mm wysokości, 810 mm szerokości oraz 745 mm głębokości. Waga maszyny z kolei wynosi 375 kg. Co więcej, urządzenie to, dzięki sile zgniatania 4 ton, tworzy bele o następujących parametrach (wys. x szer. x głęb.) – 600 mm x 715 mm x 500 mm i wadze 50–60 kg. Warto dodać również, że napęd hydrauliczny z silnikiem elektrycznym 1.1 kW oraz zasilanie 240V i 13A, czyni tę maszynę tanią w eksploatacji.

Specyfikacja techniczna belownicy BARTONTECH 600PLUS

Jest to maszyna, która należy do grupy belownic poziomych półautomatycznych, kanałowych. Stanowi ona idealne rozwiązanie dla zakładów przerobu odpadów, dzięki wydajności 2 ton na godzinę oraz sile zgniatania 50 ton. Posiada 5735 mm długości, 1630 mm szerokości oraz 2725 mm wysokości. Jej waga wynosi natomiast 6000 kg. Co więcej, maszyna ta została wyposażona w nóż ścinający nadmiar surowca w komorze zasypowej, podłogę ze stali trudnościeralnej, wskaźnik pełnej beli oraz silnik trójfazowy o mocy 15 kW. Jeśli chodzi o rozmiar belek, prasa BARTONTECH 600PLUS pozwala formułować odpady o wymiarach: 1100 mm x 750 mm x 1300 mm. Warto zatem w nią zainwestować, ponieważ wyróżnia ją prosta obsługa, a także niskie koszty eksploatacji i serwisu.

Opublikowane w Blog