BELOWNICA JAKO SKUTECZNY SPOSÓB NA RECYKLING FOLII TYPU STRETCH

Zdaniem specjalistów, konsumpcjonizm to zjawisko, które staje się coraz bardziej zauważalne we współczesnym świecie. Sprzyja temu bez wątpienia wzrost globalnej gospodarki, który miał miejsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Chęć posiadania nowych produktów i usług wysokiej jakości napędza produkcję, a także sprzyja rozwojowi nauki i techniki. Dodatkowo daje wrażenie wyższego statusu społecznego, które przekłada się na dobre samopoczucie psychiczne. Z drugiej jednak strony, sytuacja ta prowadzi również do negatywnych konsekwencji, takich jak marnotrawstwo czy degradacja środowiska naturalnego.

Rozwój branży logistycznej i jej wpływ na planetę

Nadmierna konsumpcja powoduje m.in. spadek jakości dóbr materialnych, przez co wzrasta konieczność kupowania nowych, najczęściej online. Co niezwykle istotne, materiały wykorzystywane do pakowania przesyłek, zazwyczaj są produkowane z plastiku — surowca, który przez setki lat rozkłada się w środowisku, zanieczyszczając wodę i glebę. Tak jest chociażby w przypadku popularnej folii stretch — powszechnie stosowanej w branży logistycznej, wyróżniającej się wieloma zaletami. Za sprawą swojej wytrzymałości i elastyczności, skutecznie zabezpiecza paczki i ładunki przygotowane do transportu przed uszkodzeniami. Niestety, stanowi ona produkt niebiodegradowalny, czyli niezgodny z założeniami ekologii oraz zrównoważonego rozwoju. Nic zatem dziwnego, że coraz większy nacisk kładzie się obecnie na jej recykling oraz prawidłową utylizację. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystywanie możliwości, jakie dają zgniatarki do folii. Są to specjalistyczne urządzenia, które spełniają najwyższe standardy i wymagania rynku przerobu surowców wtórnych. Pozwalają one na wprowadzenie w biznesie logistycznym efektywnej gospodarki odpadami. Dzięki swojej specyfikacji technicznej biorą bowiem aktywny udział w procesie ich przetwarzania. Formując foliowe nieczystości w bele o określonych wymiarach, przyczyniają się tym samym nie tylko do utrzymania zorganizowanej przestrzeni magazynowej, ale także optymalizacji procesu produkcji.

Foliowanie żywności w przemyśle oraz gospodarstwach domowych

Zjawisko nadmiernego konsumpcjonizmu odnosi się nie tylko do kupowania różnego rodzaju urządzeń elektronicznych czy ubrań, ale także jedzenia. Według badań, problem marnowania żywności jest powszechny. Kupujemy za dużo, ponieważ nie potrafimy zachować umiaru, czego konsekwencją jest m.in. wyrzucanie produktów przeterminowanych lub zepsutych. Na szczęście, świadomość społeczna wzrasta i coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na przechowywanie jedzenia z wykorzystaniem folii stretch, która przedłuża jego świeżość, a także zachowanie walorów smakowych. Ponadto rynek spożywczy proponuje obecnie artykuły pakowane próżniowo, chętnie wybierane przez osoby zapracowane. Wszystko to prowadzi do sytuacji, w której mamy do czynienia z nadmierną ilością nieekologicznego materiału. Kluczem do rozwiązania tego problemu jest jego właściwa segregacja. Dzięki niej folia ma szansę trafić do miejsc, gdzie wykorzystuje się maszyny do belowania. Za ich sprawą sortownie i przedsiębiorstwa przerobu surowców wtórnych dążą do optymalizacji procesu recyklingu plastiku. Jako że urządzenia te zwykle są częściowo lub w pełni zautomatyzowane, prowadzą nie tylko do zmniejszenia zużycia energii czy emisji szkodliwych substancji do atmosfery, ale także ochrony dóbr naturalnych, przy minimalnym wysiłku operatora.

Zgniatarki do folii jako specjalistyczne urządzenia o wielu zaletach

Producenci oferują wiele modeli urządzeń przeznaczonych do kompresowania zużytych opakowań foliowych, które z powodzeniem można dopasować do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Belownice do odpadów różnią się zarówno parametrami technicznymi, jak i ceną. Na rynku znaleźć można maszyny nie tylko nowe, ale także używane, które ułatwiają oraz przyspieszają proces skutecznego zarządzania odpadami. Dla przykładu, model BARTONTECH 300 to zgniatarka dwukomorowa typu pionowego o kompaktowych wymiarach. Posiada szerokość otworu wrzutowego 800 mm, silnik wyróżniający się mocą 5,5 kW, a także półautomatyczny wyrzut beli, zasilanie 3×400 V/50 Hz oraz złącze kablowe CEE 5×32 A/6H. Co więcej, belownica do folii tego rodzaju w ciągu 50 sekund kompresuje śmieci do wymiarów 1200 x 800 x 800 mm, które wymagają ręcznego wiązania. Dodatkowo jej siła nacisku cylindrów hydraulicznych wynosi 250 kN (25 t). Dzięki wszystkim wymienionym parametrom urządzenie to jest w stanie w krótkim czasie zmniejszyć objętość zużytych opakowań foliowych stretch, nawet do 90 %, co z kolei przekłada się pozytywnie na oszczędność czasu i pieniędzy przeznaczonych na ich magazynowanie, transport oraz utylizację. Należy przy tym podkreślić, że skompresowane w ten sposób śmieci poddawane są kolejnym etapom recyklingu. W konsekwencji zgniatarki przyczyniają się również do zmniejszenia kosztów związanych z produkcją folii stretch, a co za tym idzie, ochrony surowców naturalnych. Nie ulega zatem wątpliwości, że są to urządzenia przynoszące wiele korzyści zarówno dla firm zajmujących się gospodarką odpadami, jak i środowiska.

Opublikowane w Blog