Taśmociągi taśmowe – w jakich branżach sprawdzą się najlepiej?

Obecnie coraz więcej firm korzysta z osiągnięć współczesnej techniki. Zaopatrzenie przedsiębiorstw w innowacyjne sprzęty i systemy pozwala właścicielom nie tylko zadbać o bardziej komfortową, ale przede wszystkim wydajniejszą pracę. Przykładem urządzenia, które pozytywnie wpływa na efektywność procesów produkcyjnych lub transportowych, jest taśmociąg. Jaką pełni rolę, gdzie się go stosuje i jak użytkować tę maszynę bezpiecznie? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w artykule.

Do czego służy taśmociąg taśmowy?

Taśmociąg taśmowy to układ zintegrowanych ze sobą przenośników, którego celem jest wsparcie firm w skutecznym transportowaniu oraz rozładunku materiałów. Wymiary, jakie osiągają taśmociągi, zależą w głównej mierze od przeznaczenia i mogą wynosić od kilku metrów do nawet kilkudziesięciu kilometrów. Na ostateczną długość ma wpływ nie tylko odległość pomiędzy początkiem a końcem trasy przenoszonego surowca, ale także m.in. typ dystrybuowanego produktu czy ukształtowanie terenu.

W jakich branżach stosuje się taśmociągi?

Skuteczność, szybkość działania i możliwość ciągłej, automatycznej pracy – to tylko jedne z wielu korzyści, jakie wynikają z zastosowania taśmociągów taśmowych. Wspomniane zalety są jednak kluczowe dla wielu gałęzi przemysłu, dlatego urządzenia te cieszą się dużą popularnością – szczególnie w wymienionych poniżej branżach.

Przemysł spożywczy

Taśmociąg taśmowy zwykle wykorzystuje się do przenoszenia ciężkich przedmiotów, których fizyczny transport ze względu na ponadnormatywną wagę lub gabaryty nie jest możliwy. Jednak system ten świetnie sprawdza się też w przemyśle spożywczym jako urządzenie umożliwiające wygodniejsze dystrybuowanie lekkich produktów, takich jak np. kasza, soczewica czy mąka, do odpowiednich zbiorników. W tym przypadku użycie w codziennej pracy taśmociągów przyczynia się do zachowania maksymalnego bezpieczeństwa i higieny produktów.

Magazyny i firmy logistyczne

Taśmociąg transportowy znajduje wszechstronne zastosowanie w branży logistycznej, wspierając np. pracowników magazynów oraz firm kurierskich w efektywniejszej pracy. Będzie nieocenioną pomocą przy skutecznym i szybkim sortowaniu paczek, a także przenoszeniu ich w wyznaczone strefy, co znacząco zmniejsza czas przeznaczony na realizację zamówień.

Przemysł górniczy

Wśród branży, która chętnie korzysta z taśmociągów taśmowych, wyróżnić można przedsiębiorstwa górnicze. Kamieniołomy, kopalnie i zakłady odkrywkowe, bazujące na wydobyciu zasobów mineralnych, takich jak węgiel czy ruda żelaza, potrzebują w codziennej pracy rozwiązań pozwalających na wydajną pracę. Dzięki możliwościom, jakie oferuje taśmociąg transportowy, przeniesienie surowców jest zdecydowanie łatwiejsze i bardziej ekonomiczne.

Przedsiębiorstwa produkcyjne

System taśmociągowy odgrywa też istotną rolę w wyposażeniu firm zajmujących się szeroko pojętą produkcją. Wszelkie elementy, które znajdują się na taśmie taśmociągu, a potrzebne są do montażu czy obróbki, mogą być dostarczane etapami, w odpowiednim momencie pracy.

Firmy zajmujące się segregacją odpadów

Zakłady, których działalność polega na sortowaniu odpadów, chętnie korzystają z możliwości, jakie dają taśmociągi. Ich obecność w tego typu przedsiębiorstwach jest nieoceniona – przyczynia się do większej automatyzacji pracy. System taśmociągowy pozwala na wstępną segregację śmieci, np. oddzielenie odpadów stanowiących potencjalne zagrożenie dla pracowników czy takich, które ze względu na spore wymiary mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie maszyny. Urządzenie umożliwia również skuteczną dystrybucję odpadów do odpowiedniego miejsca – z taśmy trafiają one do belownic, gdzie redukuje się ich objętość.

Taśmociąg transportowy – działanie i budowa

Taśmociągi działają w oparciu o pracę specjalnych, przeznaczonych do tego cylindrycznych modułów, zwanych bębnami. To one wprawiają w ciągły ruch napiętą taśmę przenośnikową, która swoim wyglądem przypomina pętlę. Cały mechanizm wspierany jest za pomocą rozłożonych na całej długości rolek. Ich zadanie polega na odpowiedniej redukcji tarcia i stabilizacji ciężaru przenoszonych przedmiotów. Oprócz wspomnianych komponentów, w taśmach do pras zastosowano także:

  • sprzęgła łańcuchowe,
  • łożyska,
  • koła zębate,
  • odpowiednie czujniki – w tym wagi i temperatury,
  • system do wykrywania metali,
  • elementy umożliwiające utrzymanie taśmy do taśmociągu lub belownicy w czystości (np. szczotki czy skrobaki).

Bezpieczne użytkowanie taśmociągu taśmowego – najważniejsze kwestie

Podczas użytkowania systemu przenośnikowego zawsze najistotniejszą kwestią powinna być maksymalna ochrona załogi, której obowiązki ściśle wiążą się z użytkowaniem taśmociągu. Aby móc zapewnić pracownikom bezpieczeństwo, firma powinna przede wszystkim zadbać o odpowiednie przeszkolenie w zakresie korzystania ze sprzętu. Najlepiej, by było ono przeprowadzone profesjonalnie, przez osobę posiadającą uprawnienia oraz aktualną, systematycznie weryfikowaną wiedzę – nie tylko z zakresu działania urządzeń, ale też BHP. Kadra, która pracuje przy taśmociągu, musi wiedzieć, jak się go obsługuje, jak w praktyce wygląda procedura awaryjnego wyłączenia, co robić, by zapobiegać wypadkom, a także jakie ryzyko zawodowe wiąże się z użytkowaniem maszyny. Warto przy tym uczulić pracowników, że przestrzeganie wszelkich norm i przepisów to klucz do skutecznej i bezpiecznej pracy.

Po stronie firmy leży też kontrolowanie, w jakim stanie jest taśmociąg taśmowy. W tym przypadku konieczne są regularnie przeprowadzane audyty. Każdorazowe sprawdzanie stanu zużycia takich elementów jak taśma do prasy, rolki czy bębny umożliwia szybsze wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, np. groźnych przetarć, pęknięć czy niedostatecznego naoliwienia.

Konsekwentna diagnostyka techniczna i prowadzenie dokumentacji pozwala na rzetelną konserwację. Do dobrych praktyk należy także częste czyszczenie sprzętu, aby jak mógł jak najdłużej pozostać w nienaruszonej formie. Warto zadbać również o zatrudnienie niezawodnej firmy lub specjalistów, którzy są biegli w temacie skutecznej naprawy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że tylko kompleksowe działanie sprawi, że taśmociągi będą funkcjonować bez zarzutu i pozostaną w odpowiednim stanie przez dłuższy czas.

Prowadzisz przedsiębiorstwo i chcesz zainwestować w profesjonalne urządzenia wspomagające codzienną pracę Twojego zespołu produkcyjnego? Zapraszamy do kontaktu w sprawie zakupu lub wynajmu sprzętu – pomożemy Ci wybrać maszynę dopasowaną do potrzeb Twojej firmy.

Opublikowano w Blog