TAŚMY DO BELOWNIC — RODZAJE, ZASTOSOWANIE, ZALETY

Założenia zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska nakładają na firmy obowiązek opracowania planu gospodarowania odpadami. Pomocne w jego wypełnianiu są m.in. specjalistyczne urządzenia służące do efektywnego sortowania, takie jak belownice. Obecnie producenci oferują wiele maszyn tego typu, wśród których wymienić można m.in. model pionowy oraz poziomy. Dodatkowo drugi wariant dzielimy na półautomatyczny lub automatyczny. Jako że ostatni z wymienionych rodzajów zgniatarek ma największy udział w optymalizacji procesu zarządzania nieczystościami, przyjrzymy się jego budowie. Szczególną uwagę zwrócimy na podajniki taśmowe — ich funkcje oraz zalety. Zapraszamy do lektury!

Belownica automatyczna i jej konstrukcja

Zautomatyzowana zgniatarka do śmieci to specjalistyczna maszyna, zbudowana z komory kompensującej, różnego rodzaju czujników oraz sterownika. Oprócz tego, w zależności od potrzeb, urządzenie to może dodatkowo zostać wyposażone również w podajnik taśmowy lub łańcuchowy. Dzięki takiej konstrukcji belownica jest w stanie zmniejszyć objętość odpadów, nawet do 90%. Jak to możliwe? Nieczystości przeznaczone do ponownego przetworzenia umieszczane są na transporterze, który sprawnie i bezpiecznie przewozi je do komory. W niej z kolei są one zgniatane za pomocą płyty prasującej działającej z ogromną siłą. Kompresowanie danego materiału odpadowego trwa tak długo, aż optymalna ilość odpadów będzie maksymalnie uformowana w charakterystyczne bele. Te w końcowym etapie całego postępowania są wyrzucane z komory i gotowe do odbioru. Warto dodać przy tym, że proces ten zostaje w całości zaprogramowany automatycznie na panelu sterowania, a następnie doglądany przez operatora.

Podajnik taśmowy — gwarancja niezawodnej pracy belownicy

Zasadniczym podzespołem konstrukcyjnym zgniatarki do śmieci jest podajnik, zwany inaczej transporterem. Zwykle występuje on w wersji taśmowej lub łańcuchowej. Pierwszy model zbudowany jest z ramy nośnej, bębnów napinających i napędowych oraz właściwej taśmy. Stabilność całej konstrukcji zapewnia stalowy bądź aluminiowy stelaż. Następne z wymienionych części przeznaczone są kolejno do utrzymania prawidłowego napięcia, a także poruszania się taśmy do belownic. Ostatnia zaś zazwyczaj stanowi gumowy lub silikonowy pas transportowy przewleczony pomiędzy ruchomymi walcami, które zamocowane są na ramie podajnika. Całość tworzy w pełni kontrolowane i zautomatyzowane rozwiązanie technologiczne, które gwarantuje bezpieczne przewożenie odpadów przeznaczonych do belowania.

Taśmy do pras — efektywne przenoszenie różnorodnych materiałów

Kluczowym elementem podajnika, czyli komponentu stosowanego w liniach sortowniczych do odpadów, są taśmy. Te z kolei należą do uniwersalnych rozwiązań technologicznych, dzięki którym możliwe staje się wygodne, sprawne, precyzyjne i kontrolowane transportowanie danych artykułów do komory kompresującej. Co ważne, taśmy do pras występują w kilku wariantach, różniących się od siebie ściśle określonymi parametrami. Do najważniejszych należą m.in.: szerokość, struktura, materiał wykonania oraz przeznaczenie. Jednym z najpopularniejszych modeli wykorzystywanych w belownicach automatycznych są te produkowane z wysokiej jakości silikonu lub gumy. Zarówno pierwszy, jak i drugi z wymienionych rodzajów charakteryzuje się wysoką odpornością termiczną, chemiczną, a także elastycznością oraz cichą pracą. Ponadto oba warianty taśm cenione są również za wytrzymałość na ścieranie i duże obciążenia. Dodatkowo nie posiadają one w swojej strukturze żadnych toksycznych substancji. Dzięki wszystkim podanym wyżej cechom komponenty te stanowią niezawodne, a przy tym w pełni bezpieczne rozwiązania, zapewniające przedsiębiorstwu zoptymalizowany system kompresowania śmieci. Ten z kolei przynosi szereg korzyści.

Najważniejsze zalety przenośników taśmowych

Warunkiem sprawności belownicy automatycznej są właściwe taśmy transportowe. Są to specjalnie zaprojektowane elementy konstrukcyjne, pozwalające na sprawne przenoszenie materiałów odpadowych z jednego miejsca do drugiego za pomocą systemu napędowego. Warto przy tym podkreślić, że warunkiem dobrze funkcjonującej linii sortowniczej w biznesie jest odpowiednie dopasowanie charakteru i struktury taśmociągu do parametrów transportowanych artykułów. Dzięki temu cały system zarządzania nieczystościami stanie się ciągły, ekonomiczny, bezawaryjny oraz odporny na negatywne działanie czynników zewnętrznych, takich jak np. warunki pogodowe. Taśma do belownicy wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem nie generuje bowiem żadnych dodatkowych kosztów. Co więcej, może ona działać automatycznie przez całą dobę. Nie zaburza więc ogólnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dodatkowo, będąc zautomatyzowanym rozwiązaniem o wysokiej wytrzymałości, zapewni komfortowe, bezpieczne i wieloletnie użytkowanie, nawet w trudnych warunkach. Taśmociąg to zatem niezwykle opłacalna inwestycja, wpływająca pozytywnie na rentowność firmy.

Opublikowane w Blog